xfire-logo_v_10_inv

Co to jest System Sygnalizacji Pożaru (SSP)?

Bez kategorii

Systemy sygnalizacji pożaru (SSP) to urządzenia, które automatycznie wykrywają pożar i uruchamiają alarm. Omawiany system można zaprogramować w taki sposób, aby w sterował innymi instalacjami przeciwpożarowymi (system oddymiania, gaszenia gazem) lub instalacjami użytkowymi (wentylacja bytowa, kontrola dostępu, windy).

System składa się z czujek dobieranych i rozmieszczonych w zależności od specyfiki obiektu, ręcznych ostrzegaczy pożarowych uruchamianych ręcznie, centrali czyli serca systemu oraz elementów sterujących innymi instalacjami. 

Aby systemy sygnalizacji pożaru działały bez zarzutu, muszą być regularnie sprawdzane i konserwowane. Przywołane wcześniej rozporządzenie mówi o tym, że okres pomiędzy przeglądami powinien być zgodny z zaleceniami producenta, ale nie rzadziej niż raz w roku.

System Sygnalizacji Pożaru (SSP) co to? 

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. dotyczącym ochrony przeciwpożarowej budynków, systemy sygnalizacji pożaru są obowiązkowe w wielu typach budynków. Właściciele i zarządcy obiektów, które nie są objęte tym rozporządzeniem równie często decydują się na instalację takich systemów, aby poprawić bezpieczeństwo osób przebywających w budynku i chronić mienie.

Jakie są obowiązki związane z konserwacją systemów sygnalizacji pożaru?

Na czym polega przegląd SSP? 

 

  • Codzienne: Sprawdzenie, czy centralna jednostka sygnalizacji pożaru i tablice sterujące są w trybie gotowości. Personel obiektu może wykonywać tę kontrolę po odpowiednim przeszkoleniu.
  • Miesięczne: Testowanie zasilania awaryjnego, wskaźników oraz kontrola zapasów papieru czy tuszu w drukarkach.
  • Kwartalne: Weryfikacja działania przynajmniej jednego czujnika lub ręcznego ostrzegacza w każdej strefie oraz sprawdzenie funkcjonowania monitoringu uszkodzeń. 
  • Roczne: Kompleksowe sprawdzenie wszystkich elementów systemu, w tym czujników, centrali, połączeń kablowych, sprzętu oraz akumulatorów. Producenci dopuszczają, a nawet zalecają możliwość sprawdzenia 25% elementów raz w kwartale, ponieważ pozwala to na spojrzenie wykwalifikowanym specjalistom na system, stwierdzenie ewentualnych uszkodzeń i ich naprwę. 
  • Przeglądy powinny być wykonywane przez wykwalifikowanych specjalistów posiadających odpowiednią akredytycję. 

Koszty i znaczenie konserwacji systemów sygnalizacji pożaru

Koszt konserwacji systemu sygnalizacji pożaru jest uzależniony od ilości elementów do sprawdzenia i ich dostępności. Regularna konserwacja jest niezbędna, aby zapewnić, że system będzie działał niezawodnie w przypadku pożaru, chroniąc życie i mienie.

 

Dzięki odpowiedniej konserwacji i regularnym przeglądom, system sygnalizacji pożaru może znacznie zwiększyć poziom bezpieczeństwa w każdym obiekcie. Jeśli potrzebujesz więcej informacji lub wsparcia w zakresie ochrony przeciwpożarowej, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

Tagi:

X- fire Engineering

Zapytaj o ofertę i dowiedz się więcej na temat rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa pożarowego dla Twojej firmy. 

Newsletter

Obserwuj nas i dowiedz się więcej!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut nisi elit, rhoncus nec finibus commodo, consequat eu leo.