2024-07-22
Anna
Bez kategorii
Obowiązkowa próbna ewakuacja ppoż. – przepisy i obiekty, w których trzeba ją przeprowadzać.
Próbna ewakuacja stanowi cenną okazję do sprawdzenia i doskonalenia procedur ewakuacyjnych, co może uratować życie w sytuacji rzeczywistego zagrożenia.
W jakich obiektach należy przeprowadzać próbna ewakuację ppoż.?
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków (Dz. U. Nr 109 z 2010 r., poz. 719) określa, w jakich obiektach należy przeprowadzać próbną ewakuację. Obowiązek ten dotyczy:
Właściciele lub zarządcy tych obiektów muszą poinformować Komendanta Państwowej Straży Pożarnej o planowanej ewakuacji co najmniej 7 dni przed jej terminem. Strażacy uczestniczą w ewakuacjach, nadzorując przebieg ćwiczeń i sprawdzając skuteczność zabezpieczeń przeciwpożarowych.
Próbna ewakuacja powinna być przeprowadzona tak, jak w przypadku rzeczywistego pożaru. Tylko osoby zarządzające budynkiem oraz odpowiednia jednostka Straży Pożarnej powinna być poinformowana o planowanej ewakuacji, aby jak najlepiej odwzorować realne warunki. Warto uruchomić alarm przeciwpożarowy aby sprawdzić, czy wszyscy użytkownicy budynku są świadomi sygnału i wiedzą, co zrobić w przypadku jego usłyszenia.
Ewakuacją kieruje właściciel lub zarządca budynku, lub osoby przez niego wyznaczone. W zakładzie pracy będzie to pracodawca, a w placówkach edukacyjnych – dyrektor.
Procedura ewakuacyjna musi być przeprowadzona zgodnie z rzeczywistym scenariuszem, ale w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach. Osoby znajdujące się w budynku powinny jak najszybciej i najkrótszą drogą udać się do wyjść ewakuacyjnych, przestrzegając oznaczeń i unikać wind.
Osoba kierująca ewakuacją powinna rozpocząć ją od najbardziej zagrożonych obszarów, a jeśli ktoś zostanie odcięty od drogi ucieczki, powinien zamknąć drzwi, uszczelnić je i wezwać pomoc przez okno.
Osoba organizująca ewakuację powinna, o ile to możliwe, uruchomić systemy bezpieczeńśtwa, wyłączyć dopływ prądu do stref objętych pożarem oraz zakręcić gaz. Powinna również starać się kontrolować sytuację, przeciwdziałać panice i koordynować ewakuację, współpracując z przybyłymi strażakami. Po ewakuacji wszyscy użytkownicy powinny znaleźć się w miejscu zbiórki po ewakuacji, a koordynator ewakaucji powinien przeliczyć użytkowników i stwierdzić ewentualne braki.
Użytkownicy obiektu muszą być dobrze poinformowani o procedurach ewakuacyjnych. Pracownicy powinni uczestniczyć w regularnych szkoleniach, a uczniowie i pracownicy placówek edukacyjnych – w instruktażach na początku roku szkolnego. Warto również organizować ćwiczenia praktyczne z użycia gaśnic czy hydrantów.
Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji. Pomożemy zgłosić ewakuację do PSP, przeprowadzić ją w symulowanych i bezpiecznych warunkach oraz opracujemy protokoły z próbnej ewakuacji!
Tagi:
Zapytaj o ofertę i dowiedz się więcej na temat rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa pożarowego dla Twojej firmy.
Newsletter
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut nisi elit, rhoncus nec finibus commodo, consequat eu leo.
X- FIRE Engineering
Trakt Brzeski 110c,
Sulejówek
__
NIP: 5322102016
Copyright © 2024 X-Fire Bezpieczeństwo Pożarowe | Projekt: eadesign.pl